25 czerwca 2024

Ile zarabia przeciętnie psycholog w Polsce?

Wiele osób, które chciałby, zostać psychologami interesują, się ich zarobkami. Nie od dziś wiadomo, że takowy specjalista musi ukończyć 5 lat studiów a dodatkowo dobrze wykonywać swój zawód. Dlatego, też wiele to osób, zanim pójdzie, na studia szuka, informacji ile przeciętnie zarabia takowy psycholog. W tym artykule opiszemy dokładnie jakie są zarobki psychologa.

Zarobek psychologa jest niski czy wysoki?

Na starcie od razu zaznaczam, że psycholog nie zarabia najwyższych stawek. Dlatego, też sprawia to wiele osób w zamęt po skończeniu takowych studiów. Mnóstwo osób po zakończonych studiach nie chce pracować w tym zawodzie. Zawód ten jednak należy do bardzo trudnych zawodów, dlatego że polega on na pomocy najczęściej dzieciom, ale i dorosłym w trudnych sytuacjach. Zawód ten bardzo obciąża psychikę człowieka. Ile zarabiają takowi psycholodzy?

Psycholog a jego zarobki.

Tak jak pisałem, wyżej psycholog najwięcej nie zarabia. Jednak zapotrzebowanie na psychologów jest coraz większe. Poszukiwani specjaliści psychologii są np. w powiecie olsztyńskim – tutaj znajdziemy więcej info. Mediana plac w Polsce dla psychologów wynosi, tylko 3800 złotych brutto co daje, na umowę o pracę mniej więcej 2700 złotych na rękę. 50 proc. osób, które jeszcze pracują, w tym zawodzie zarabiają, od 3300 do 4700 złotych brutto na miesiąc. Nie jest to jednak duża stawka za to, jaki jest ich zawód wymagający. Wymagania, jakie są, by pracować w tym zawodzie za duże jak na takową pensję wielu z osób pracujących jako psycholog.

Psychoterapeuta — to lepsze zarobki.

Jednak psychoterapeuta ma już trochę lepsze zarobki niż takowy psycholog. Jego przeciętna stawka miesięczna wynosi 4300 złotych brutto, więc jest to około 500 złotych więcej na rękę niż psycholog. Takowa osoba może zacząć zarabiać od 3400 do 6100 złotych brutto na miesiąc.