10 grudnia 2024

Bariera językowa w pracy opiekunki w Niemczech

Jeżeli wyjeżdżasz do pracy w Niemczech jako opiekunka, powinnaś znać język w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Będzie on dla Ciebie narzędziem, które pozwoli Ci sprawnie i bez zbędnego stresu wykonywać codzienne obowiązki. Co zatem zrobić, by bariera językowa nie ograniczała Twoich możliwości na szteli?

Kurs języka niemieckiego: słownictwo do pracy w opiece

Jeżeli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie, używając języka niemieckiego, możesz skorzystać z oferty specjalnych kursów dla opiekunek. Zwykle organizują je agencje pośredniczące – wystarczy sprawdzić, czy dana firma proponuje taką opcję. Nauka zaprocentuje już w niedalekiej przyszłości. W pracy opiekunki w Niemczech najbardziej liczy się właśnie komunikacja. Codziennie rozmawiasz z podopiecznym na różne, mniej lub bardziej przyziemne tematy. Dlatego tak ważne jest budowanie pewności siebie w mówieniu po niemiecku. Wybierz więc kurs językowy, który kładzie duży nacisk na konwersacje.

Chociaż nauka zasad gramatycznych i słownictwa również daje dużo podstawowej wiedzy, to najważniejszym aspektem nauki będzie rozmowa. Konwersacje pozwalają pracować nad poprawną wymową i sprawiają, że opiekunka czuje się pewniej, budując wypowiedzi. Przed wyborem konkretnego kursu zwróć więc uwagę na program każdego z nich. Dowiedz się też, czy istnieje możliwość otrzymania certyfikatu potwierdzającego zdobyte umiejętności. Z dużym prawdopodobieństwem ten dokument przyda Ci się podczas rekrutacji.

Jak przełamać barierę językową w pracy w niemieckiej opiece?

Niestety, trzeba to powiedzieć: nawet najlepszy kurs językowy nie pomoże, jeśli opiekunka ma w sobie opór przed mówieniem po niemiecku. Choć to trudne, najlepszym wyjściem jest po prostu wyjść naprzeciw swojemu lękowi. Jeżeli i Ty zmagasz się z obawami w tym zakresie, zacznij od krótkich konwersacji. Możesz na początku powiedzieć rodzinie seniora, że dopiero uczysz się języka i nie masz pewności, czy mówisz poprawnie. Większość niemieckich pracodawców reaguje pozytywnie i stara się pomagać opiekunce w nauce. Jak jeszcze możesz sobie pomóc?

  • Codziennie zamieniaj parę słów z podopiecznym – rozmowa z osobą, która Cię nie ocenia, znacznie podnosi pewność siebie. A to pierwszy krok w kierunku przełamania swoich lęków i stresu dotyczącego mówienia po niemiecku.
  • Oglądaj telewizję i słuchaj radia – koniecznie po niemiecku. Pozwoli Ci się to osłuchać z „żywym” językiem i podsunie pomysły na budowanie coraz to nowych, bardziej złożonych wypowiedzi.
  • Wychodź z domu – niejedna opiekunka pracująca w Niemczech ma za zadanie robić zakupy. Jeśli to należy i do Twoich obowiązków, zamień codzienne wyprawy do sklepu w naukę niemieckiego. Zamiast dużego marketu wybierz sklep osiedlowy, gdzie trzeba rozmawiać z ekspedientką. I pamiętaj: rodowici Niemcy (podobnie jak my) nie używają na co dzień wielu skomplikowanych struktur gramatycznych. Najważniejsze jest dojście do porozumienia, nawet jeśli odbywa się najprostszymi możliwymi słowami.
  • Ćwicz regularnie – pracując w niemieckiej opiece, masz naprawdę dużo możliwości szlifowania umiejętności językowych. Korzystaj z nich jak najczęściej, a szybko zauważysz efekty.

Opiekunko, nie bój się mówić po niemiecku

Wbrew pozorom lęk przed mówieniem w obcym języku dotyka nie tylko początkujących. Mogą się z nim zmagać również te opiekunki w Niemczech, które dobrze znają język. Dlatego dobrze jest znaleźć swój własny sposób na naukę i przede wszystkim nie zrażać się niepowodzeniami. Naturalna swoboda przyjdzie z czasem, a póki co – warto skupić się na pozytywnym nastawieniu i nagradzać się za każde, nawet drobne osiągnięcia.

Szukasz pracy w niemieckiej opiece, ale obawiasz się, że niezbyt dobrze znasz język? Zajrzyj na SenioPort – mamy tam dla Ciebie oferty z różnym poziomem językowym. Dodatkowo agencje, z którymi współpracujemy, oferują opiekunkom darmowe lekcje niemieckiego. Spróbuj swoich sił i przekonaj się, że nauka języka może być prosta!

Sprawdź szczegóły na: Praca opieka Niemcy.