15 września 2024

4 ważne zasady finansowe które powinieneś wprowadzić do swojego życia

Często w sprawach finansowych kierujemy się „solidnym” planem przyjętym przez naszą rodzinę. Jednak niektóre nawyki mogą stać się przestarzałe i nie sprawdzać się we współczesnych realiach ekonomicznych.

Zasada 1: Zawsze wydawaj na życie mniej, niż zarabiasz

Im więcej pieniędzy zarabiasz, tym więcej chcesz wydać. Prawda? Jeśli jednak te zakupy nie zaspokajają naszych potrzeb, to czy nie lepiej byłoby oszczędzać na przyszłość?

Na rzeczy, które będą Ci naprawdę potrzebne: na utrzymanie się na starość, gdy przejdziesz na emeryturę, czy na spłatę kredytu mieszkaniowego? Zamiast wydawać je na wymyślne rzeczy, o których jutro nie będziesz nawet pamiętać.

Zasada 2: Za pieniądze nie można kupić szczęścia

Dużym wyjątkiem od tej reguły jest to, że posiadanie pieniędzy pozwala uniknąć stresu związanego z niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Gdy nie musisz oszczędzać na każdy kawałek chleba, poczujesz się swobodniejszy i bardziej zrelaksowany, a przez to szczęśliwszy.

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Princeton osoby, których roczny dochód wynosił 75 000 USD, czuły się szczęśliwsze od osób, których dochód był niższy. Nie potwierdza to jednak formuły: im bogatszy, tym szczęśliwszy. Osoby o rocznym dochodzie powyżej 75 000 USD nie czuły się szczęśliwsze.

Zasada 3. Nie magazynuj pieniędzy, bo nie możesz ich zabrać ze sobą do grobu.

Chociaż technicznie ta myśl jest poprawna, jednak w świecie jest ona błędna, a nawet niebezpieczna. Po pierwsze, nie wiadomo, kiedy nadejdzie nasz czas, dlatego potrzebujemy pieniędzy na opłacenie rachunków i kredytów aż do śmierci. Po drugie, jeśli na podstawie tej myśli zaspokajasz wszystkie swoje pragnienia i bezmyślnie wydajesz pieniądze tylko dlatego, że życie jest krótkie, a jutro możesz nie istnieć, znajdziesz się w obliczu masy problemów finansowych i długów.

Należy również wziąć pod uwagę, że zgodnie z prawem niektórych krajów współmałżonek lub inni członkowie rodziny będą musieli odpowiadać za długi, zwłaszcza za kredyty, i spłacać je. Czy nie lepiej więc zostawić rodzinie niewielki depozyt niż długi?

Zasada 4: Nigdy nie pożyczaj pieniędzy

Ta rada Poloniusza, udzielona Hamletowi w słynnej tragedii Szekspira, mogła mieć sens 400 lat temu, ale w dzisiejszych czasach, aby kupić dom lub mieszkanie, trzeba pożyczyć dużą sumę.

Niedawna analiza badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda potwierdziła, że nawet na trudnym rynku ludzie, którzy posiadają coś na własność, mogą osiągnąć większy dobrobyt niż osoby wynajmujące mieszkanie w tej samej kategorii dochodów. Jeśli rozumiesz finanse, możesz uczestniczyć w inwestycjach, kupować papiery wartościowe i budować swój majątek.

Więcej interesujących wpisów o finansach, pracy i zarabianiu https://www.wady.pl/.