24 maja 2024

Myśl jak lider!

Stawanie się prawdziwym liderem w swojej firmie wymaga myślenia jak lider. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Rozwijaj pewność siebie.

Liderzy emanują pewnym spokojem. Często są to osoby, które mają zaufanie do siebie i poprzez to wzbudzają zaufanie i szacunek w swoim zespole. Aby go rozwinąć, nie wahaj się zrobić trochę introspekcji i pomyśleć o swoich zaletach, jak i wad. Pewność siebie rośnie, gdy podejmujesz działania, które przyniosą rezultaty. Rzuć więc sobie wyzwanie i spójrz na swoje sukcesy, a może się okazać, że najprawdopodobniej jesteś lepszy niż myślisz. Nie wahaj się pracować nad słabymi punktami, które zidentyfikowałeś, nazywając je obszarami do poprawy. Nikt nie jest doskonały ani dobry we wszystkim!

Zachowuj się z szacunkiem, stanowczo i przyjaźnie.

Lider wie, jak słuchać, ale także jak być stanowczym w swoich przekonaniach i stanowiskach. Ale stanowczość nie oznacza szorstkiego lub lekceważącego tonu. Jeśli chcesz narzucić jakąś zasadę, pamiętaj, że musisz zachować szacunek i zrozumienie. Nie ma sensu antagonizować drugiej osoby i zapominać o empatii. Podnoszenie głosu jest często niepotrzebne i zwykle prowadzi tylko do konfliktów. Poświęć czas na zastanowienie się nad formą, gdy masz coś trudnego do powiedzenia. Jest to często równie ważne jak treść, jeśli chcesz utrzymać motywację swojego zespołu.

Stań się ekspertem.

Często oczekuje się od przedsiębiorcy, zwłaszcza na początku, by był ekspertem w każdej dziedzinie. To prawda, że jeśli ktoś zadaje ci pytania, a ty nigdy nie wiesz, jak na nie odpowiedzieć lub jak coś zrobić, szybko zostaniesz uznany za „niekompetentnego”. Aby szybko położyć kres tej sytuacji w danej dziedzinie, konieczne jest posiadanie wiedzy na temat pracy każdego ze współpracowników i pozwolić ekspertom lub specjalistom w danej dziedzinie odpowiedzieć na pytania współpracowników, zadbawszy o to, aby ich poznać przed jakąkolwiek komunikacją, aby wnieść swój osobisty akcent. Przede wszystkim jest to kwestia zbudowania wystarczającej bazy wiedzy, aby pokazać, że wiesz, o czym mówisz. Często konieczne jest zdobycie pewnej wiedzy specjalistycznej w dziedzinie, w której się rozwijasz, aby pomóc swoim pracownikom w trudnościach lub uzupełnić ich braki. Nie wahaj się więc uczyć poprzez spotkania z kolegami. Nie możesz wiedzieć wszystkiego, ale posiadanie pewnego minimalnego poziomu wiedzy poprawi Twoją pewność siebie.

Stań się zdecydowanym liderem.

Kiedy stajesz się liderem w biznesie, musisz zadawać sobie wiele pytań, a błędy często się nawarstwiają. Aby Twoi pracownicy Cię szanowali, musisz podejmować decyzje i być pewny siebie. Nie możesz wiecznie zwlekać. Nie musisz za każdym razem podejmować decyzji samodzielnie, ponieważ Twój zespół może dojść do konsensusu, który Ci się spodoba. Pamiętaj, że czasami będziesz musiał pokazać swoją determinację, aby iść w danym kierunku, nawet jeśli oznacza to poniesienie konsekwencji.

Każdy może być liderem.

Bądź świadomy, że choć możesz być liderem, nie jesteś jedyny. Każdy członek Twojego zespołu ma potencjał, aby stać się liderem i to jest dobra rzecz. Im więcej z was wytyczy drogę, tym łatwiej będzie wszystkim ją dostrzec. Wiele osób szuka pracy z liderami i często są wolne miejsca. Nie bój się więc zachęcać członków swojego zespołu do działania i ułatwiania sobie pracy.